Çalışma Alanları ve Alışkanlıkları Nasıl Dönüşüyor?

HAN Levent’te bu hafta Nurus’un 2020 Basın Buluşması’nı hibrit olarak gerçekleştirdik. Ev sahipliği yapmanın, aynı mekânda birlikte paylaşmanın özlemini duyduğumuz bu dönemde, aynı zamanda yeni alışkanlıklar kazanıyor, online ve offline iletişim akışını yönetmenin heyecanını yaşıyoruz.

Nurus Yönetim Kurulu Başkanı Güran Gökyay’ın sunumuyla başlayan ve sonrasında soru-cevap bölümüyle devam eden Basın Buluşması’nın çıktılarını sizlerle de paylaşmak istiyoruz.

Ofis yerine Workspace

Yeni dönemde re-set attığımız kavram ve mekanların en önde gelenleri; eski deyimle ofisler, yeni deyimle çalışma alanları. Klasik bir sınıflandırma yerine esnek, ihtiyaca ve talebe göre şekillendirilebilen, kişiselleştirilebilir çalışma alanları artık günümüzde mekandan bağımsız. Çalışmak için sadece ofise gitmediğimiz, çalışma konforunu evlerimize de kurgulayabildiğimiz bir geleceği yaşıyoruz.

Bu noktada Nurus, çalışma alanlarında insanların ihtiyaçlarına göre farklılık gösteren yaratıcı alternatifler sunuyor. HAN’da da tecrübe ettiğimiz üzere teknoloji ve deneyim yönetimiyle birçok mekan re-setleniyor. Nurus’un odak noktasında ise terminal, ofis, otel, restoran, eğitim, sağlık gibi farklı sektörler için yenilikçi çözümler yer alıyor. Gökyay’ın güncel bir örnekle desteklediği üzere 16 pandemi hastanesinde Nurus’un, günlük 500 test kapasiteli mobil test kabin üniteleri yer alıyor. Hasta ve çalışan sağlığı ön planda tutuluyor, böylelikle hastane deneyimi yönetimi yeniden yapılandırılıyor, hastanenin içerisine giriş yoğunluğu azaltılabildiği için koronavirüsün bulaşmasına yönelik temas azalıyor.

Made of Nurus adı altında aidiyet ve kurum kültürü değerleri göz önünde bulundurularak hazırlanan Nurus Elements periyodik tablosuyla Nurus’un Mind, Body, Soul ve Rare Elements gruplarını yani Nurus’un DNA’sını görüyoruz. Kurum kültürünü modern ve şematik bir yaklaşımda anlatan tabloda aslında çok yönlü beceriler ve bir “element” ağı var. Tabloda yer verilen liderlik, çeviklik, tutku, birlikte çalışma, deneyim, bağlılık, teknoloji ve tasarım gibi kavramlar yeni dönemde çalışanlar ve kurumlar için oldukça değerli. Gökyay’ın da bahsettiği gibi “aslında eğitim hayatımızın ilk zamanlarından beri öğrendiğimiz tümdengelim tümevarım kavramları. Tüm alanlarda yapılanları takip edince ürün ortaya çıkıyor.”

Ofis malzemeleri içinde yerli enstrüman kullanımı

Ofis mobilyaları alanında Türkiye’nin ilk AR-GE merkezi Nurus’ta; teknoloji, tasarım ve üretim becerisi üst üste koyularak bir araya getiriliyor. Kompozit malzemeler, akustik ses laboratuvarı, plastik enjeksiyon makinaları, robotik ve mekatronik alanlarında çeşitli test ve araştırmalar üzerine çalışmalar yapılan, heyecan verici bir fabrika… Örneğin, akustik ses laboratuvarında farklı malzemeleri bir araya getirerek yeni malzemeler oluşturuluyor, ürünlerin ses emilim düzeyleri ölçülerek ürünler en iyi performanslarıyla tasarlanıyor.

“Nurus’un geçtiğimiz aylarda eve ofis mobilyası satma oranı ciddi şekilde yükseldi. Malzeme sevkiyat ve tedariğinde dünyada aksama var. Biz birçok malzemeyi Türkiye’den tedarik edip işlerimizi finalize etmeye çalışıyoruz. Türkiye’nin üretim gücü çok kıymetli. Aynı zamanda online satış kanalının verimli kullanılması da bu dönemde büyük önem taşıyor.”

İnsan, Çevre ve Tasarım arasındaki denge Teknolojiyle birleştirilerek tasarlanıyor

Bireysel ve kitlesel sağlığın önemini daha da anladığımız bu dönemde teknoloji kullanımı ve altyapısı oldukça ön planda. Nurus’un teknolojiyle ilgili çok ciddi miktarda yatırımı var. HAN Levent’te de toplantı odalarımız için kullandığımız Nurus Links dijital paneller ile uzaktan yönetilebilir sistemler, etkinlik ve verimliliği arttırmak için yer alıyor. Önümüzdeki dönemin hibrit altyapısına göre toplantı odasını nasıl rezerve edeceğim, temizliğini nasıl sağlayacağım gibi detaylar da böylelikle dijital olarak takip edilebiliyor.

Re-Set Workspace

“Hibrit çalışma sistemine geçiş, mobil olarak çalışmaya başlamak… Adaptasyon yetisi bizim kültürümüzde çok fazla var, ona çok güveniyorum. Hayat çok hızlı değişiyor, bu noktada şirketlerin yapılarının değişmiyor olması gibi bir durum olamaz.”

Farklı çalışma sistemlerine nasıl geçeriz, kültürel olarak nasıl destekleriz ve çalışanımıza verdiğimiz değeri nasıl arttırırız gibi sorular bu dönemle kurumlar tarafından üzerine çalışılıyor. İş Dünyası ve Çalışma Alanları Yeni Dönem Raporu, Nurus Guide Book ve Future Bright & HAN Spaces olarak gerçekleştirdiğimiz kalitatif ve kantitatif araştırmalarda, insanı odağımıza alarak yeni dönemde çalışma alanlarının geleceğini için ortak aklı bir araya getirdik. Sadece pandemi değil, beden-ruh-zihin sağlığının ön plana çıkması, demografik yapıların değişmesi, teknolojinin hızla gelişmesi, artan çalışan bilinci, küreselleşme gibi nedenlerle birlikte kalıcı değişimlerin meydana geldiği çalışma hayatları artık eskisi gibi değil.

Çalışma Alanlarının Geleceği

Kaynak: Re-Set Workspace, İş Dünyası ve Çalışma Alanları Yeni Dönem Raporu

Artık mekandan bağımsız olarak çalışabiliyoruz. Uydu ofisler, coworking alanları ve evlerimiz gibi farklı mekanlardan çalışmaya devam edeceğiz. Kitlesel olarak değiştirdiğimiz alışkanlıklarımıza bir örnek olarak, uydu ofis kullanımının şehrin trafiğini bile etkileyeceğine yönelik öngörüleri ele alabiliriz.

Evet, belki bundan sonraki süreçte haftanın her günü ofise gitmeyeceğiz, ofislerin ebatları, tasarımları değişecek veya alıştığımız düzenden çalışmıyor olacağız. Peki iş yerindeki konumlar ve görev tanımları nasıl değişecek? İş Yeri Uzmanı: Workspace Speacialist/Workspace Manager gibi kavramlarla, yeni pozisyonlar yeniden mi yapılandırılıyor?

“Evin içerisinde iş yerinde olması gereken doğru enstrümanların bulunması gerekiyor. Bu enstrümanlar olmadığı zaman sizin ekran başında 8 saat oturmanız zorlaşır.”

Bundan sonraki dönemde evden çalışmanın hayatımızın bir parçası olacağını söylemiştik. Peki kaç kişinin evinde sadece çalışmaya ayrılmış bir alan, beden sağlığını koruyan ergonomik ve sağlığa zararsız malzemelerden üretilmiş mobilyalar ve doğru aydınlatma var. Gökyay katılımcılara uygulamalı olarak gösterirken bir yandan da düşüncelerini şöyle ifade etti: “Çalışırken de belli bir hareket kabiliyetinizin olması gerekiyor. Dik duruş, ergonomi, düzgün oturabilmeniz için destekleyici mobilyalar, sağlığınız için çok önemli. Mekanlarla ilgili deneyim ve standartların daha iyi bir şekilde ortaya çıkartılması gerektiğini düşünüyorum.”

İş Dünyası ve Çalışma Alanları Yeni Dönem Raporumuzu indirmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiz.

www.resetworkspace.com/rapor

Etiketler:

Re-Set Workspace, Time to Reset, HAN Spaces, Nurus, Post Covid, Future is Flex, Flex Space, Future of Work, Shared Office, Paylaşımlı Ofis, Workspace, Çalışma Alanları, Technology, Design